BIP
Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny Mrągowo
2012

A r c h i w u m    2 0 1 2

 

Zmiana stanowiska służbowego  3 grudnia 2012

 

29.11.2012 r. uroczystą zbiórką żołnierzy i pracowników Ośrodka pożegnaliśmy odchodzącego do innej jednostki wojskowej - Szefa Sekcji Wychowawczej – kpt. Jacka Barana. Żegnający się z Ośrodkiem żołnierz służył w WOSzK Mrągowo od 2007 r., na stanowisko Szefa Sekcji Wychowawczej nominowany został w 2009 r.

 

 

 

 

 


tekst i foto: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

Capstrzyk niepodległości  12 listopada 2012

 

10.11.2012 r. na Placu Unii Europejskiej w Mrągowie odbył się Capstrzyk Niepodległości. Asystę uroczystości stanowiły służby mundurowe: Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo – Kondycyjnego Mrągowo, Komendy Powiatowej Policji
i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie. W Capstrzyku uczestniczyły Poczty Sztandarowe miejskich szkół, organizacji społecznych
i kombatanckich oraz harcerze z Komendy Hufca ZHP w Mrągowie.

Zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta wysłuchali Apelu Pamięci po czym Pododdział Policji oddał salwę honorową. W wygłoszonych przemówieniach Burmistrz Mrągowa Pani Otolii Siemieniec oraz Komendant Ośrodka ppłk Krzysztof Sikorski nawiązywali do historii walki o Polską Niepodległość. Uroczystość uświetniła, grając wiązankę pieśni patriotycznych, orkiestra dęta „Mrongovia”.

 

 

 

 

 


tekst i foto: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

Święto Ośrodka  19 października 2012

 

18 10.2012 r. obchodziliśmy 52. rocznicę działalności naszej instytucji. Uroczystą zbiórką żołnierzy i pracowników Ośrodka uczciliśmy nasze święto. Zastępujący Komendanta Ośrodka mjr. Roman Misiek wręczył odznaczenia resortowe i wyróżnienia żołnierzom i pracownikom wojska. Przypomnieliśmy historię naszego funkcjonowania i zmiany jakie nastąpiły w naszej instytucji na przestrzeni półwiecza. Jesteśmy instytucją, która nieustannie rozszerza swoją działalność o nowe obszary w obsłudze grup szkoleniowych Sił Zbrojnych RP.

 

 

 

 

 


tekst i foto: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

 

Biegi przełajowe  19 października 2012

 

W dniach 15-17.10.2012 r., w WOSzK Mrągowo odbyły się Zawody o Puchar Dowódcy Garnizonu Warszawa w Biegach Przełajowych. Do zawodów zgłosiło się 62 zawodników i zawodniczek z 12 jednostek wojskowych podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. Trasy do biegów na dystansach: 8000 i 3000 metrów mężczyzn oraz 2000 m kobiet wyznaczono w lasach Puszczy Piskiej na terenie Leśnictwa Pieck w Nadleśnictwie Spychowo. Zawodniczki i zawodnicy rywalizowali indywidualnie w kategoriach wiekowych do 35 i powyżej 35 lat zdobywając jednocześnie punkty do klasyfikacji zespołowej o Puchar Dowódcy Garnizonu Warszawa w Biegach Przełajowych. Ciepły jesienny dzień z drobnym deszczem sprzyjał sportowcom, a piękny i cichy o tej porze roku las w barwach jesieni dodawał romantycznego uroku. Zawodnicy kończyli konkurencje w dobrych nastrojach. Komendant Ośrodka dziękuje Panom: Nadleśniczemu Nadleśnictwa Spychowo oraz Leśniczemu Leśnictwa Pieck za przychylność i współpracę. Pełne wyniki zawodów zamieszczone są na stronie DGW.

 

 

 

 

 

 


tekst i foto: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

 

Nowy Szef Logistyki Ośrodka  11 września 2012

 

11.09.2012 r. podczas uroczystej zbiórki stanu osobowego Ośrodka odczytana została Decyzja nr 1447/MON z dnia 18 lipca 2012 r. awansująca na stopień majora dotychczasowego Szefa Sekcji Materiałowej kpt. Macieja Słowińskiego. Rozkazem Personalnym nr 24 Dowódcy Garnizonu Warszawa z dniem 16 sierpnia 2012 r. mjr Słowiński został wyznaczony na stanowisko Szefa Logistyki Ośrodka. Komendant Ośrodka ppłk Krzysztof Sikorski wręczył awansowanemu nominację na wyższe stanowisko służbowe a żołnierze i pracownicy gratulowali awansu.

 

 

 

 

 

 


tekst i foto: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

 

Półtriatlon  16 sierpnia 2012

 

W dniach 19-21.08.2012 roku, na trasach wyznaczonych w okolicach Ośrodka, reprezentacje jednostek DGW rywalizowały w półtriatlonie o Puchar Dowódcy Garnizonu Warszawa. W pływaniu na dystansie 500 m, jeździe rowerem na dystansie 14 km, i biegu na 7 km. brali udział żołnierze i pracownicy wojska indywidualnie: w kategoriach wiekowych oraz w klasyfikacji drużynowej.

W wymienionych konkurencjach, rozgrywanych w sposób ciągły, rywalizowało w sumie 37 zawodników z 9 jednostek DGW: 8 kobiet i 29 mężczyzn. Trasy do pływania, jazdy rowerem i biegu zabezpieczali instruktorzy służby szkolenia oraz służba zdrowia Ośrodka. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych wśród kobiet i mężczyzn wyróżnieni zostali medalami a zawodnicy Batalionu Reprezentacyjnego odebrali Puchar Dowódcy Garnizonu Warszawa dla najlepszej drużyny w półtriatlonie. Pełne wyniki zawodów zamieszcza strona internetowa DGW.

 

 

 

 

 

 


tekst i foto: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

 

Święto Wojska Polskiego  16 sierpnia 2012

 

15.08.2012 r. świętowaliśmy wspólnie z mieszkańcami miasta. I Mrągowski Biegowy Piknik Wojskowy zorganizowaliśmy z Mrągowskim Klubem Biegacza oraz Centrum Kultury i Turystyki, w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego. Sportowa impreza biegowa na skale masową przyciągnęła wielu zawodników uprawiających te dyscyplinę sportu oraz kibiców i mieszkańców miasta, którzy dopingowali zawodników. Do biegów na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych, od maluchów poczynając, zgłosiło się ponad 200 zawodników. Wata cukrowa, grochówka i pączki wspomagały zawodników i kibiców. Sponsorzy z mrągowskich firm ufundowali nagrody dla zwycięzców.

Puchary i pamiątkowe tabliczki dla zawodników w mundurach ufundował Dowódca Garnizonu Warszawa, a wręczał Szef Szkolenia DGW płk Krzysztof Kseń . Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale. Impreza przygotowana z wielkim rozmachem, wspólnym wysiłkiem WOSzK Mrągowo, Klubu Biegacza z Mrągowa i Centrum kultury i Turystyki w Mrągowie. Napracowaliśmy się ale warto było.

 

 

 

 

 

 


Zapraszamy do obejrzenia filmu z imprezy!


tekst, video: Teresa Kowalewska
foto: kpt. Maciej Słowiński

 

 

 

 

 

 

Święto Wojska Polskiego  14 sierpnia 2012

 

14.08. 2012 r. odbyła się uroczysta zbiórka, w której uczestniczyli żołnierze, pracownicy wojska oraz zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji wojskowych i kombatanckich. Rozkaz Komendanta Ośrodka przypomniał znaczenie wydarzeń z sierpnia 1920 r. w historii Polski i Wojska Polskiego.

Zastępujący Komendant Ośrodka mjr Roman Misiek wręczył odznaczenia resortowe wyróżnionym żołnierzom i pracownikom. Zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia składając życzenia żołnierzom Ośrodka. Delegacja żołnierzy złożyła wieńce i zapaliła znicze pod obeliskami upamiętniającymi poległych i zmarłych żołnierzy.

 

 

 

 

 

 


tekst i foto: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

 

Film z pokazu ratownictwa wodnego  24 lipca 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 


21 lipca 2012 r. Ośrodek zorganizował III Wojskowy Pokaz Ratownictwa Wodnego na Jeziorze Czos.
Dynamiczny pokaz prezentował różne sposoby ratowania osób z wody po symulowanych wypadkach wodnych. Największe wrażenie wywarły statki powietrzne uczestniczące w pokazie: samolot rozpoznawczy „Bryza” i śmigłowiec ratowniczy „Anakonda”. Ponadto na Skwerze Jana Pawła II można było zobaczyć sprzęt ratunkowy Brzegowej Grupy Ratunkowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatowej Policji. Na stanowisku promocyjnym Ośrodka można było uzyskać podstawowe informacje o służbie wojskowej od pracowników Wojskowej Komendy Uzupełnień z Giżycka.

Składamy podziękowanie wszystkim uczestnikom pokazu:
- Marynarzom z Brzegowej Grupy Ratowniczej;
- Załodze śmigłowca Anakonda i samolotu Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej;
- Strażakom z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie;
- Funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie;
- Ratownikom Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego;
- Uczestnikom VIII turnusu rehabilitacyjnego z treningiem psychologicznym z WOSzK Mrągowo.tekst i foto: kpt. Jacek Baran, video: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

 

Zawody o puchar Dowódcy Garnizonu Warszawa  5 lipca 2012

 

Zgodnie z „Planem zasadniczych przedsięwzięć Dowództwa Garnizonu Warszawa na 2012 rok” w dniach 02-03.07.2012 r., w pływalni OS ŻW odbyły się zawody o Puchar Dowódcy Garnizonu Warszawa w pływaniu.
Do zawodów w pływaniu w klasyfikacji indywidualnej zgłosiło się 63 zawodników. Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

W konkurencji 50 m stylem dowolnym kobiet:
III miejsce zajęła por. Justyna ARNOLD z 10 pdow;
II miejsce zajęła kpt. Emilia SOPOLIŃSKA z OZ DGW;
I miejsce zajęła por. Agata NALEPA-KAMIŃSKA z 2 bdow.

W konkurencji 50 m stylem dowolnym mężczyzn: III miejsce zajął ppor. Łukasz KRZEŚNIAK z 10 pdow;
II miejsce zajął ppor. Mariusz KSEŃ z brepr WP;
I miejsce zajął kpt. Robert DYMANUS z pochr.

W konkurencji 100 m stylem dowolnym mężczyzn: III miejsce zajął st. szer. Paweł KALISZUK z brepr WP;
II miejsce zajął kpt. Dawid STACHELSKI z WOSzK Mrągowo;
I miejsce zajął por. Karol GOZDEK z brepr WP.

W konkurencji 50 m stylem klasycznym kobiet: III miejsce zajęła ppor. Gabriela OCHAB z brepr WP;
II miejsce zajęła por. Justyna ARNOLD z 10 pdow;
I miejsce zajęła kpt. Emilia SOPOLIŃSKA z OZ DGW.

W konkurencji 50 m stylem klasycznym mężczyzn: III miejsce zajął ppłk. Artur WYSOCKI z DGW;
II miejsce zajął ppor. Łukasz KRZEŚNIAK z 10 pdow;
I miejsce zajął st. kpr. Krzysztof MAZUROWSKI z 10 psam.

W konkurencji 100 m stylem klasycznym mężczyzn: III miejsce zajął kpt. Michał KASKA z 10 psam;
II miejsce zajął ppor. Łukasz KRZEŚNIAK z 10 pdow;
I miejsce zajął kpt. Robert DYMANUS z pochr.

W konkurencji 50 m stylem grzbietowym mężczyzn: III miejsce zajął chor. Jarosław CHŁOPEK z 10 psam;
II miejsce zajął szer. Jacek KOPERA z 10 pdow;
I miejsce zajął st. szer. Paweł KALISZUK z brepr WP.

W konkurencji 100 m stylem grzbietowym mężczyzn: III miejsce zajął st. chor. Jacek RYBICKI z brepr WP ;
II miejsce zajął p. Roman PERSJANOW z WOSzK Mrągowo;
I miejsce zajął kpt. Dawid STACHELSKI z WOSzK Mrągowo.

W konkurencji 50 m stylem motylkowym mężczyzn: III miejsce zajął mjr Tadeusz BARSZCZEWSKI z 10 psam;
II miejsce zajął p. Paweł PILIPCZUK z WOSzK Mrągowo;
I miejsce zajął kpt. Robert DYMANUS z pochr.

W konkurencji sztafeta 4 x 50 m stylem dowolnym: III miejsce zajęła sztafeta z 15 BWD w składzie:
kpt. Mariusz KUTKOWSKI,
kpt. Robert FORNAL,
kpr. Grzegorz WODZYŃSKI,
ppor. Mariusz OWIĘCKI.

II miejsce zajęła sztafeta z z WOSzK Mrągowo w składzie:
kpt. Dawid STACHELSKI,
p. Zbigniew OLSZEWSKI, 
p. Marcin DOBROSIELSKI,
p. Paweł PILIPCZUK;

I miejsce zajęła sztafeta z brepr WP w składzie:
por. Karol GOZDEK,
st. chor. Jacek RYBICKI,
ppor. Mariusz KSEŃ,
st. szer. Paweł KALISZUK.

Do zawodów przystąpiło 8 reprezentacji jednostek wojskowych.
Wyniki w klasyfikacji drużynowej przedstawiają się następująco:
VIII miejsce zajęła reprezentacja Oddziału Zabezpieczenia DGW;
VII miejsce zajęła reprezentacja Dowództwa Garnizonu Warszawa;
VI miejsce zajęła reprezentacja 10 Pułku Dowodzenia;
V miejsce zajęła reprezentacja 10 Pułku Samochodowego;
IV miejsce zajęła reprezentacja 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia;
III miejsce zajęła reprezentacja Batalionu Reprezentacyjnego WP;
II miejsce zajęła reprezentacja Pułku Ochrony;

I miejsce oraz Puchar Dowódcy Garnizonu Warszawa w pływaniu zdobyła reprezentacja Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego Mrągowo. 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Ćwiczebny alarm pożarowy  29 czerwca 2012

 

29.06.2012 r. w magazynie pionu szkolenia wybuchł pożar. W ciągu kilku minut pojawiły się wozy Straży Pożarnej i rozpoczęła się akcja ratunkowa. Strażacy wynieśli z pomieszczenia ranną kobietę, która nie była w stanie wydostać się sama z ogarniętego ogniem budynku, po czym błyskawicznie ugasili pożar.

Opisana sytuacja to symulacja pożaru w ramach ćwiczebnego alarmu pożarowego. Co roku na terenie Ośrodka odbywa się alarm przeciw pożarowy, w którym żołnierze, pracownicy wojska oraz pracownicy Sekcja Obsługi infrastruktury 24 WOG Giżycko ćwiczą procedury działania w wypadku nagłego pożaru. Ćwiczenia zakończyły się pokazem gaszenia ognia z użyciem gaśnicy proszkowej. Akcją ratowniczo - gaśniczą dowodził kpt. Mariusz KOZAKIEWICZ z PSP Mrągowo.

Ćwiczebny alarm zabezpieczały zespoły Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej:
- Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej Mrągowo;
- Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Wierzbowo.

 

 

 

 

 

 

tekst i foto: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

 

Biegi na orientację  29 czerwca 2012

 

W dniach 24-26.06.2012 r., zgodnie z „Planem zasadniczych przedsięwzięć Dowództwa Garnizonu Warszawa na 2012 rok”, w WOSzK Mrągowo odbyły się zawody w biegach na orientację. Do walki o Puchar Dowódcy Garnizonu Warszawa przystąpiło 68 zawodników – żołnierzy i pracowników - z jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. Na trasach biegowych przygotowanych w Kobułtach koło Biskupca zawodnicy rywalizowali w następujących kategoriach: kobiety w 2 grupach wiekowych, mężczyźni w 4 grupach wiekowych.

10 - osobowa reprezentacja Ośrodka zdobyła następujące lokaty:
- w klasyfikacji indywidualnej kobiet:

II miejsce - p. Jolanta BARAN w kategorii K- 21;
III miejsce - p. Leokadia OGONOWSKA w kategorii K-35;

- w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn:

I miejsce - p. Zbigniew ŁUŃSKI w kategorii M-50
II miejsce - st. chor. Krzysztof JASKULSKI w kategorii M-30;
III miejsce - sierż. Arkadiusz SZCZEPANIAK w kategorii M-30;

- w rywalizacji zespołowej

III miejsce reprezentacja WOSzK Mrągowo

 

 

 

 

 

 

tekst: Teresa Kowalewska
foto: Edyta Chrostek, kpt. Jacek Baran

 

 

 

 

 

 

Zmiana stanowiska  31 maja 2012

 

29 maja 2012 r. mjr Grzegorz SŁOMKOWSKI zakończył służbę w Logistyce Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo - Kondycyjnego Mrągowo. Mjr Słomkowski odszedł z Ośrodka po dziesięciu latach służby. Z dniem 1 czerwca 2012 r. ppłk Grzegorz Słomkowski obejmie stanowisko Szef Wydziału w Wydziale Ochrony Obiektów w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

tekst: Teresa Kowalewska
foto: Jakub Jarosiński

 

 

 

 

 

 

Święto Konstytucji  5 maja 2012

 

Uroczystą zbiórką żołnierzy i pracowników Ośrodka uczciliśmy Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi. Historyczny aspekt uchwalenia Konstytucji przybliżył zebranym Szef Sekcji Wychowawczej kpt. Jacek Baran. Zastępujący Komendanta mjr Roman Misiek wręczył żołnierzom nadane przez Ministra obrony Narodowej medale resortowe:
Złoty medal za Zasługi dla Obronności Kraju mjr Grzegorz Słomkowski;
Srebrny medal za Zasługi dla Obronności Kraju: mjr Piotr Kozłowski, mł. chor. szt. Wojciech Bolc, mł. chor. szt. Jan Turski;
Brązowy medal za Zasługi dla Obronności Kraju: mjr Tomasz Fijołek, kpt. Maciej Słowiński, kpt. Dawid Stachelski, st. chor. Krzysztof Jaskulski, chor. szt. Andrzej Kowalewski, st. sierż. Przemysław Świąć.

 

 

 

 

 

 


tekst i foto: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

 

Kurs szkoleniowo - metodyczny  27 kwietnia 2012

 

W dniach 16 – 19. 04 2012 roku odbył się „Kursu szkoleniowo – metodyczny dla szefów szkolenia, szefów sekcji wychowania fizycznego i sportu oraz instruktorów wychowania fizycznego z jednostek wojskowych podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa”.
Tematyka kursu obejmowała m.in. zagadnienia związane z organizacją sportu powszechnego w jednostkach wojskowych. Dokonano także uroczystego podsumowania współzawodnictwa sportowego za rok 2011 w jednostkach podległych DGW. W imieniu Dowódcy Garnizonu Warszawa wyróżnione jednostki uhonorował pucharami i dyplomami Komendant WOSzK Mrągowo ppłk Krzysztof SIKORSKI.

W drugim dniu kursu przeprowadzono zawody o tytuł:
- najsprawniejszego szefa szkolenia jednostki wojskowej DGW,
- najwszechstronniejszego szefa sekcji wychowania fizycznego DGW,
- najwszechstronniejszego instruktora wychowania fizycznego DGW.

Zawody obejmowały rywalizację w następujących konkurencjach:
- strzelanie z łuku,
- strzelanie z karabinka paintball,
- jazda na rowerze,
- pływanie kajakiem,
- bieganie.
Do zawodów przystąpiło 23 uczestników kursu.

Tytuł „Najsprawniejszego Szefa Szkolenia” jednostek wojskowych podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa zdobył mjr Mariusz MIODUSZEWSKI z 10 Pułku Samochodowego.
Tytuł Najwszechstronniejszego „Szefa Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu uzyskał Szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sprtu 10 Pułku Samochodowego mjr Tadeusz BARSZCZEWSKI.
„Najwszechstronniejszym Instruktorem Wychowania Fizycznego” został p. Paweł PILIPCZUK z WOSzK Mrągowo. W klasyfikacji kobiet zwyciężyła odbywająca praktykę w WOSzK Mrągowo por. Justyna ARNOLD z 10 Pułku Dowodzenia.

 

 

 

 

 

 

tekst. mjr Karol DUDKIEWICZ
foto. Edyta CHROSTEK

 

 

 

 

 

 

Obchody rocznicowe  11 kwietnia 2012

 

Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny Mrągowo obchody rocznicowe upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej oraz zbrodni katyńskiej w dniu 10 kwietnia 2012 roku rozpoczął od złożenia wiązanki kwiatów z udziałem wojskowej asysty honorowej przy kamieniem upamiętniającym gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar w kościele garnizonowym pod wezwaniem Św. Rafała Kalinowskiego w Mrągowie. Na mszę świętą przybyli przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze WP, funkcjonariusze Policji i Państwowej Straży Pożarnej, Kombatanci, harcerze i mieszkańcy Mrągowa. Wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęła się liturgia odprawiona zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Na zakończenie mszy złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą katastrofę pod Smoleńskiem

 

 

 

 

 

 

tekst i foto: kpt. Jacek Baran

 

 

 

 

 

 

Spotkanie Wielkanocne  5 kwietnia 2012

 

W dniu dzisiejszym w Ośrodku odbyło się spotkanie Wielkanocne z udziałem zaproszonych gości ze środowisk kombatanckich i rezerwistów oraz żołnierzy i pracowników WOSzK Mrągowo. Przypomnienie słów Pisma Świętego oraz podzielnie się poświęconym jajkiem zbliżyło Nas do nastroju Świąt Wielkanocnych.

 

 

 

 

 

 

tekst i foto: kpt. Jacek Baran

 

 

 

 

 

 

Wyróżnienie  2 kwietnia 2012

 

30 marca 2012 roku w związku z otrzymanym od Ministra Obrony Narodowej wyróżnieniem nastąpiło uroczyste wręczenie żołnierzom WOSzK Mrągowo sznurów wyróżniających. Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński wraz z Szefem Logistyki Dowództwa Garnizonu Warszawa płk Adamem Wroneckim gratulował wszystkim pracownikom Ośrodka otrzymanego wyróżnienia. Pan Generał w asyście Komendanta Ośrodka ppłk Krzysztofa Sikorskiego wręczał zaszczytny sznur wyróżniający każdemu żołnierzowi.

Żołnierze instytucji, która otrzymała tytuł honorowy przez cały rok nosić będą do mundurów wyjściowych i galowych sznury wyróżniające.
Sznury wyróżniające żołnierzy „Przodującej Instytucji Wojskowej” wykonane są w barwach: - dla dowódcy – amarantowo-srebrny z dwoma chwastami; - dla żołnierzy – amarantowy z dwoma chwastami.

 

 

 

 

 

 

tekst i foto: kpt. Jacek Baran

 

 

 

 

 

 

Obejrzyj film: Przodująca Instytuacja Wojskowa  marzec 2012

 

Otrzymaliśmy tytuł honorowy
„Przodująca Instytucja Wojskowa”

27 marca 2012 roku w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego odbyła się doroczna Odprawa Rozliczeniowo – Koordynacyjna Kierowniczej Kadry MON i SZ RP, której gospodarzem był minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Podczas Odprawy minister wręczył akt nadania i znak tytułu honorowego „Przodująca Instytucja Wojskowa” dla Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo – Kondycyjnego Mrągowo.

Tytuł honorowy „Przodująca Instytucja Wojskowa” jest wyróżnieniem udzielanym przez Ministra Obrony Narodowej instytucjom wojskowym za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w istotnym stopniu wpływających na zwiększenie zdolności i gotowości bojowej Sił Zbrojnych oraz umacnianie obronności Rzeczypospolitej Polskiej.


Wszystkim żołnierzom i pracownikom Ośrodka, a przede wszystkim byłemu Komendantowi płk dypl. Tomaszowi Dominikowskiemu składam uprzejme podziękowania za włożony wkład pracy zakończony osiągnięciem zaszczytnego wyróżnienia.

KOMENDANT OŚRODKA
ppłk Krzysztof SIKORSKI

 

tekst: kpt. Jacek Baran
foto: WCEO (Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej),
kpt. Jacek Baran

 

Dzień Kobiet9 marca 2012

 

8 marca żołnierze Ośrodka zorganizowali uroczyste spotkanie dla Płci Pięknej pracującej w Ośrodku z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Komendant Ośrodka w imieniu całej męskiej społeczności Ośrodka złożył wszystkim Paniom serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia i uśmiechu, jednocześnie podziękował za sumienną pracę i tworzenie przyjaznej atmosfery w Ośrodku. Następnie żołnierze indywidualnie składali życzenia wręczając symbolicznego tulipana. Po życzeniach Panie zostały zaproszone na skromny poczęstunek.

 

 

 

 

 

 tekst i foto: kpt. Jacek Baran

 

 

 

 

 

 

Zawody narciarskie5 marca 2012

 

1.03. 2012 r. na stoku Góry Czterech Wiatrów rozegrano zawody w narciarstwie zjazdowym i snowboardzie o Mistrzostwo WOSzK Mrągowo. Przy niezbyt sprzyjających warunkach zjazdowych i mglistej pogodzie sklasyfikowano 8 zawodników w zjeździe i 2 w snowboardzie. Dzielnie walczący reprezentanci logistyki ulegli instruktorom z pionu szkolenia. W sprawnym przeprowadzeniu zawodów pomogli pracownicy Ośrodka Sportowego G4W.

Narciarstwo zjazdowe - wyniki:
1. Marcin DOBROSIELSKI
2. Roman PERSJANOW
3. mjr Piotr KOZŁOWSKI

 

 

 

 

 

 


tekst i foto: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwa w Tenisie Stołowym1 marca 2012

 

28.02.2012 r. odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego Mrągowo.
W rozgrywkach przeprowadzonych przez Pion Szkolenia rywalizowało 11 zawodników w dwóch kategoriach – kobiet i mężczyzn.

Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:
Kobiety:
- Magdalena Kiewluk – I miejsce
- Jolanta Baran – II miejsce
- Iwona Wędzich – III miejsce

Mężczyźni: - Marcin Dobrosielski – I miejsce
- kpt. Krzysztof Kogut – II miejsce
- Paweł Pilipczuk – III miejsce

 

 

 

 

 

 


tekst: Teresa Kowalewska
foto: Teresa Kowalewska, kpt. Krzysztof Kogut

 

 

 

 

 

 

Kurs języka angielskiego1 marca 2012

 

W okresie 07.02. – 03.07.2012 kolejni żołnierze z jednostek podległych DGW uczestniczą w kursie języka angielskiego. 14-osobowa grupa podoficerów uczy się języka na poziomie „dwa”. Kurs zakończy się w lipcu sprawdzianem zdobytych umiejętności, z czterech wymaganych specjalności, przed komisją egzaminacyjną.

 

 

 

 

 

 


tekst i foto: Teresa Kowalewska

 

 

 

 

 

 

Zgrupowanie kondycyjne nurków Marynarki Wojennej22 lutego 2012

 

W okresie 6-24.02.2012 roku w WOSZK Mrągowo trwa zimowe zgrupowanie szkoleniowo-kondycyjne nurków i ratowników Marynarki Wojennej RP. W różnych aspektach zajęć podlodowych uczestniczą następujące jednostki:
- Brzegowa Grupa Ratownicza ze składu Dywizjonu Okrętów Wsparcia;
- nurkowie i minerzy 12. i 13. Dywizjonu Trałowców;
- nurkowie inżynierii 8. i 43. Batalionu Saperów.

Marynarze szkolą się w prowadzeniu działań ratowniczych oraz prac podwodnych w trudnych zimowych warunkach. Nurkowania pod taflą lodu są okazją do szkolenia nie tylko nurków, ale także kierowników nurkowania, operatorów komór dekompresyjnych oraz operatorów pojazdów ROV (Remotely Operated Vehicle). Ponadto po raz pierwszy realizowano nurkowania z wykorzystaniem nowo wprowadzonego aparatu nurkowego o obiegu półzamkniętym. Wszystkie zajęcia podlodowe odbywają się na jeziorze Czos a ćwiczenia doskonalące techniki pływania na basenie Ośrodka.

Zakres zajęć szkoleniowych:
- treningi ciśnieniowe z wykorzystaniem komory hiperbarycznej;
- inspekcje, poszukiwanie oraz identyfikacje obiektów na dnie realizowane za pomocą zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych ROV;
- ćwiczenia z ratownictwa wodnego oraz nurkowego w warunkach zimowych, w tym ewakuacji w sytuacji załamania tafli lodu;
- nurkowania specjalne pod lodem;
- zadania związane z poszukiwaniem zatopionych przedmiotów;
- doskonalenie umiejętności samo ratowania w sytuacjach awaryjnych;
- doskonale techniki pływania oraz współdziałania z podwodnymi pojazdami ROV.

15 lutego ramach corocznego egzaminu Brzegowej Grupy Ratowniczej przeprowadzono ćwiczenia ratownicze. Podczas prowadzonych podlodowych prac podwodnych z wykorzystaniem pojazdu podwodnego mini ROV, doszło do symulowanego wypadku - zagubieniu uległ jeden z nurkujących żołnierzy. Po odnalezieniu i wydobyciu poszkodowanego, został on zaopatrzony przez ratownika medycznego oraz przetransportowany na brzeg. Podczas szczegółowych badań lekarskich zdiagnozowano prawdopodobne uszkodzenie kręgosłupa szyjnego oraz podejrzewano uraz ciśnieniowy płuc. Podjęto decyzje o leczeniu hiperbarycznym poszkodowanego z użyciem komory dekompresyjnej. Ćwiczenia zakończyły się transportem poszkodowanego nurka do szpitala.

Dodatkowo w ramach podtrzymania kondycji nurkowej i ogólnej uczestnicy zgrupowania korzystają z basenu, hali sportowej i siłowni oraz uprawiają sporty zimowe: narty, snowboard na Górze Czterech Wiatrów i łyżwiarstwo na przygotowanym przy Ośrodku lodowisku na jeziorze.

 

 

 

 

 

 


tekst: kpt. Robert Polewski, Teresa Kowalewska
foto: archiwum zgrupowania

 

 

 

 

 

 

Zmiana na stanowisku Komendanta6 lutego 2012

 

03.02.2012r. odbyła się w Ośrodku uroczystość przekazania obowiązków Komendanta. W obecności Dowódcy Garnizonu Warszawa, Zastępcy i Szefów Oddziałów DGW, Dowódców jednostek wojskowych podległych DGW, powiatowych i miejskich władz samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, kombatantów, weteranów, rezerwistów oraz żołnierzy i pracowników Ośrodka nastąpiło przekazanie dowodzenia w WOSzK Mrągowo. Ustępujący Komendant ppłk Tomasz Dominikowski przekazał obowiązki ppłk Krzysztofowi Sikorskiemu. Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński podziękował ppłk Dominikowskiemu za wzorowe dowodzenie Ośrodkiem.

Burmistrz Mrągowa Pani Otolia Siemieniec wręczyła ppłk Dominikowskiemu „Mrągowska Niezapominajkę” jako wyraz podziękowania za współpracę z samorządem lokalnym i organizacjami społecznymi. Chwila wzruszenia udzieliła się wszystkim biorącym udział w uroczystej zbiórce, gdy łamiącym się głosem ustępujący Komendant żegnał się ze służbą w WOSzK Mrągowo.

Na zakończenie uroczystej zbiórki Dowódca Garnizonu Warszawa w asyście oficerów i władz samorządowych złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą tragiczną śmierć pod Smoleńskiem gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego.

 

 

 

 

 

 


Ppłk mgr Krzysztof Sikorski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, którą ukończył w 1994 r. W tym samym roku rozpoczął służbę wojskową w Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego na stanowisku dowódcy plutonu. Przechodził przez kolejne szczeble w Komendzie Garnizonu miasta stołecznego Warszawy:
- zastępca dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej WP w latach 1996 – 1998;
- oficer Sztabu Komendy Garnizonu w latach 1998 – 2000;
- dowódca Kompanii Reprezentacyjnej WP w latach 2000 – 2002;

W kolejnych latach pełnił funkcję oficera sztabowego oraz Szefa Sztabu Batalionu Reprezentacyjnego WP. Od 2007 roku służył w Ośrodku Reprezentacyjnym MON na stanowisku Kierownika Obiektu, a następnie Zastępcy Komendanta. Ukończył Podyplomowe Studia Operacyjno – Taktyczne oraz zaoczne studia magisterskie z historii wojskowości w Akademii Obrony Narodowej. Jest żonaty, ma jedno dziecko.


Tekst: Teresa Kowalewska
Foto: kpt. Jacek Baran

 

 

 

 

 

 

Odprawa rozliczeniowo - koordynacyjna6 lutego 2012

 

W dniu 03.02.2012r. w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym Mrągowo odbyła się odprawa rozliczeniowa, w której uczestniczyli dowódcy wszystkich jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. Odprawę prowadził Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński.

 

 

 

 

 

 

Tekst: Teresa Kowalewska
Foto: kpt. Jacek Baran

 

 

 

 

 

 

Zimowa aura1 lutego 2012

 

Od 17.01.2012 r. uczestnicy I turnusu szkoleniowego , i mamy nadzieję kolejne zimowe grupy szkoleniowe, mogą korzystać ze stoków narciarskich Góry Czterech Wiatrów. Przygotowane przez Gminny Ośrodek Narciarski dwa wyciągi oraz trasy zjazdowe w pięciu wariantach ruszyły pełna parą. Trasy zjazdowe nie są imponujących długości ale dla mieszkańców Mrągowa i okolic oraz przebywających na zimowym wypoczynku turystów, to świetny sposób na zimowe szaleństwa.

 

 

 

 

 

 


Tekst: Teresa Kowalewska
Foto: kpt. Grzegorz Kurpiewski

 

 

 

 

 

 

Egzamin z języka angielskiego1 lutego 2012

 

30.01.2012 r. egzaminem z czterech specjalności zakończył się kolejny kurs języka angielskiego organizowany cyklicznie w Ośrodku. Sprawdzianowi na II stopień znajomości językowej poddało się 13 uczestników kursu stacjonarnego z jednostek podległych DGW oraz 20 żołnierzy zaliczających poszczególne sprawności z różnych jednostek WP.

 

 

 

 

 

 


Tekst: Teresa Kowalewska
Foto: kpt. Jacek Baran

 

 

 

 

 

 

Turniej badmintona10 stycznia 2012

 

3.01.2012 r. zorganizowano w Ośrodku Turniej badmintona o nagrodę Komendanta WoSzK Mrągowo. Do udziału w rozgrywkach przystąpili żołnierze i pracownicy Ośrodka. Ośmiu startujących w turnieju zawodników walczyło systemem pucharowym do dwóch przegranych meczów. Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:

Michał DEPTUŁA – I miejsce
st. chor. Krzysztof JASKULSKI – II miejsce
Roman PERSJANOW – III miejsce
mjr Piotr KOZŁOWSKI – IV miejsce

 

 

 

 

 

 


foto: kpt. Jacek Baran

 

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych